For those of you who couldn’t be at Continuum 15 to see the Australian Shadows Awards winners announcements last Saturday, you missed a grand night 🙂

Here is the full list of winners – but first, a pic of the wonderful Silvia Brown, this year’s convener and MC of the awards, presenting the winner of the Short Fiction award – Dan Rabarts for his story Riptide:

I’ve picked this one in particular to show, because I was on the judging panel for short fiction this year and it was an incredibly difficult decision to choose a winner, and to even create a short list, from all the amazing entries. But Dan’s story was a clear standout for the whole panel and a well deserved win. Congrats Dan.

The full winners list is here – congratulations to all winners and shortlisted entries!

2018 WINNERS:

CONGRATULATIONS TO THE WINNERS AND FINALISTS OF THE 2018 AUSTRALIAN SHADOWS AWARDS (ANNOUNCED AT CONTINUUM, MELBOURNE, JUNE 8, 2019

Collected Works

*WINNER: Shadows on the Wall by Steven Paulsen

FINALISTS
Bones by Andrew Cull
The Dalziel Files by Brian Craddock
Exploring Dark Fiction A Primer by Kaaron Warren
Beneath the Ferny Tree by David Schembri

Edited Works

*WINNER: Hellhole Anthology of Subterranean Horror Lee Murray

FINALISTS
Cthulhu Land Long White Cloud | Sequeira, Proposch, Stevens
Cthulhu Deep Down Under Vol. 2 | Sequeira, Proposch, Stevens
Behind the Mask Steve Dillon

Graphic Novel
(The judges for Graphic Novel unanimously agreed on a winner but not a shortlist.)

*WINNER: THE DEMON HELL IS EARTH written by Andrew Constant

Novel

*WINNER: Tide of Stone by Kaaron Warren

FINALISTS
Devouring Dark by Alan Baxter
Contrition by Deborah Sheldon
Teeth of the Wolf by Dan Rabarts & Lee Murray

Paul Haines Award for Long Fiction

*WINNER: The Black Sea by Chris Mason

FINALISTS
Time and Tide by Robert Hood
Love Thee Better by Kaaron Warren
Thylacines by Deborah Sheldon

Poetry

*WINNER: Revenants of the Antipodes by Kyla Lee Ward

FINALISTS
Your Mortician Knows by Bee Nielsen
Matinee by Hester J. Rook
Polarity by Jay Caselberg
The Middle of the Night by Rebecca Fraser

Short Fiction

*WINNER: Riptide by Dan Rabarts

FINALISTS
Planned and Expected by Piper Mejia
Slither by Jason Nahrung
The Ward of Tindalos by Debbie & Matt Cowens
The House of Jack’s Girls by Lee Battersby